Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
İDRAR KAÇIRMADAN BÖBREK YETMEZLİĞİNE GİDEN BİR SÜREÇ
Çocuklarda en sık karşılaşılan ürolojik problemlerden biri idrar kaçırmadır. İdrar kaçırma, hem çocuğun hem de ailenin psikolojisini ve sosyal yaşantısını oldukça etkileyen çok ciddi bir problemdir. Ayrıca idrar kaçırma problemi çok fazla hastalığın belirtisi olabilir. Bu problemde ailelerin bilmesi gereken en önemli nokta ise 5 yaşından sonra bir çocuk gece veya gündüz bir damla bile idrar kaçırıyorsa bu tedavisi zorunlu bir durumdur.

İdrar kaçırma ile başlayan bu süreç çocukların mesanesini tam boşaltmasını sağlayan pelvik taban kaslarında fonksiyon bozukluğuna sebep olabilmektedir. Pelvik taban kaslarında fonksiyon bozukluğu çocuğun mesanesini tam olarak boşaltamamasına neden olur. Buna bağlı olarak mesanenin içerisinde kalan artık idrar üzerinde enfeksiyon gelişebilir. Oluşan idrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken yanma ve ağrı hissine neden olabilir. Çocuklar ağrı ve acı hissini çekmek istemediklerinden dolayı idrarını erteler veya yapmak istemezler. Bu durum pelvik taban kaslarını ciddi şekilde etkiler ve mesanede idrar kalmaya devam eder. Kalan idrar sürekli olarak tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonuna sebep olur.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse mesanede kalan idrar böbreklere doğru geri kaçabilir.Mesanedeki idrarın böbreklere doğru geri kaçmasına vezikoüreteral reflü denilir. Bu problem ileri zamanlarda böbrek yetmezliğine kadar gidebilir.

reflü


Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunun tek tedavisi antibiyotik kullanımı değildir. Çocuklar, doğru boşaltım teknikleri, mesane ve bağırsak eğitimi, solunum eğitimi, intraabdominal basıncı doğru yönlendirme ve pelvik taban rehabilitasyonu ile tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonundan kurtulabilirler.

Fizyoterapist Buse YÜREKLİ
WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.