Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
Sıkça Sorulan Sorular
 • Ameliyatın olası yan etkileri ve riskleri nedir?

  Tüm ameliyatların olası risklerine ek olarak, en sık görülen komplikasyonlar oluşan yara dokusu sebebiyle üretranın daralması, sütür hattı boyunca oluşabilecek ve idrarın sızmasına yol açacak deliklerin oluşumu, üretranın oluşturulmasında kullanılan deride kıl kökleri varlığı halinde üretra içinde kıl büyümesi, cinsel hassasiyeti azaltabilecek yara dokularının oluşmasıdır. Bazı vakalarda ise ameliyat tamamen başarısız olabilir ve tekrarlanması gerekebilir.

 • Oğlumu sünnet ettirmeli miyim?

  Oğlunuzun sünnet derisi, cerrahi düzeltmelerin yapıldığı tedavide gereklidir ve kullanılacaktır. Bu nedenle tıbbi bir gerekçe olmadıkça çocuğunuzu sünnet ettirmeyin.

 • Bir yetişkin olarak ameliyat olmalı mıyım?

  Ameliyat, çocukluk dönemine göre delikanlılıkta ya da yetişkin dönemde daha komplekstir. Gelinen yaşta ameliyatın sağlayacağı avantajlar ve dezavantajlar değerlendirilmelidir. Ameliyattan sonra sağlanacak faydanın kozmetik hedefli mi olduğu yoksa fonksiyonel kazançların mı hedeflendiği iyi analiz edilmelidir.

 • Çocuğumda hipospadias/epispadias olduğunu yeni öğrendim. Ne yapmalıyım?

  Öncelikle rahatlayın. Çocuğunuzda bir “doğumsal bozukluk” olduğunu öğrenmek çok korkutucu olabilir. Bu durum çocuğunuz anne rahmindeyken bir gelişim bozukluğu yaşadığı anlamına gelir. Genital organları ve muhtemelen diğer bazı organları, normal gelişim gösteren insanlara göre farklı çalışıyor olabilir ve çocuğun ihtiyaçlarına bağlı olarak bazı düzeltici tedavilerin uygulanması gerekebilir. Hipospadias/epispadias problemi yaşayan çocukların durumları çok nadiren aşırı ciddi olabilir. Hatta hayati tehlike söz konusu olabilir. Ancak hiçbir karar aceleyle alınmamalıdır.

 • Ameliyat kaç yaşında yapılmalıdır?

  İdeal olarak 12-18 aylık dönemde yapılmalıdır. Ameliyat zamanını doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Bazı cerrahlar uzun dönemli hafıza oluşmadan, iyileşmenin çok hızlı gerçekleştiği ve yara dokusunun çok daha belirsiz kaldığı küçük yaşta ameliyatın yapılmasını uygun bulmaktadır. Herhangi bir tıkanma yoksa, hipospadias acil ameliyat gerektiren bir problem değildir.

 • Çocuğumu ameliyat ettirmeli miyim?

  Bu soru için doğru veya yanlış bir cevap yoktur. Ancak dikkate alınması gereken konular vardır. Hafif vakalarda ameliyat kozmetik kaygılarla yapılabilir. Ancak kordi olan daha ciddi vakalarda ereksiyon sırasında yoğun ağrı yaşanabileceğinden ameliyat gerekli hale gelecektir.

 • Çocuğum için bir hekim önerebilir misiniz?

  Hipospadias/epispadias ameliyatı tecrübeli bir çocuk ürolojisi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Çocukların anatomileri ve hastalıkları erişkinlerden farklıdır ve özel uzmanlık gerektirir.

 • Düzeltici ameliyat neleri içerir?

  Bu ameliyatın yöntemi halen gelişim sürecindedir ve hipospadias ve epispadias için pek çok ameliyat tekniği vardır. Ancak hepsinde iki temel amaç vardır: Eğer varsa penisteki eğriliği düzeltmek ve işeme deliğini penisin ucuna taşımak. Hafif vakalarda tek seansta problem çözülürken, bazı ciddi vakalarda ise tedavi için birkaç seans gerekebilir. Ameliyatın detayları ile ilgili hekiminizle görüşmeniz en uygunudur.

 • Hipospadiaslı genç bir erkeğim. Uymam gereken özel temizlik kuralları var mı?

  Evet. Hipospadiaslı erkeklerin üretral açıklıkları normal erkeklerinkinden daha geniştir. Bu nedenle cinsel organınızı yıkarken daha dikkatli olmalısınız. Bu sayede sabun gibi tahriş edici malzemelerin üretraya kaçması engellenmiş olur. Ayrıca üriner enfeksiyon riskiniz de diğer kişilere göre daha yüksektir. Dolayısıyla önleyici davranışları alışkanlık haline getirmelisiniz.

WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.