Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
Gece çocuğunuzu uyandırıp tuvalete götürmek yatak tedavisinde ne kadar etkili?

GECE ÇOCUĞUNUZU UYANDIRIP TUVALETE GÖTÜRMEK YATAK ISLATMA TEDAVİSİNDE NE KADAR ETKİLİ?


Pek çok aile tuvalet eğitimi döneminde gece kuru kalmayı sağlamak için çocuklarını işetmek amacıyla uyandırır. 5 yaş altı çocuklarda yapılan bu uygulama gece kuru kalınmasını sağlayabilir. Ancak 5 yaşın üzerinde olan ve yatak ıslatan çocuklarda bu yöntem bir tedavi seçeneği olarak kullanılmamalıdır. Çocuğun yatağını ıslatacağı zamanı bilmek neredeyse imkansızdır. Bu durum, geceden geceye değişir. Eğer şansınız varsa kaldırdığınız gece kuru geçebilir ancak kaldırmayı unuttuğunuzda problem aynı şekilde devam edecektir.

Kaldırmak uzun süreli kuruluk sağlamaz. Ancak kısa süreli gece yatak ıslatma ile mücadele yöntemi olarak uygulanabilir. Ayrıca kaldırma gece kuru kalması konusunda çocuğun aileye bağımlı kalmasına yol açar.

Bizim tedavideki amacımız çocuğun gece uykusunda dolu mesaneyle baş edebilmeyi öğrenmesidir. Çocuk bunu öğrendiğinde çoğu gece tuvalet ihtiyacı hissetmeden sabaha kadar mesanesinde idrarı tutabilecektir. Ya da sıvıyı çok tükettiği geceler kendisi uyanıp çişini tuvalete yapacak ve sonra uyumaya devam edecektir. Bu konuda en büyük yardımcımız yatak ıslatma alarmlarıdır. Nem algılamalı bir yatak ıslatma alarmı, çocuğun işediği anı tam olarak belirler ve beynin dolu mesane hissi ile bağlantı kurmasını sağlar.

Bizim tedavi protokolümüzde kullandığımız alarm tipi vücuda giyilen alarmlardır. Bu alarmın ses çıkaran küçük bir kutusu ve iç çamaşırına takılan küçük bir sensörü vardır. Ses çıkaran küçük kutu pijamasının yaka kısmına takılırken sensör ise pijama ve iç çamaşırı arasına, çişi yaptığında ıslanması muhtemel olan yere takılır. Bu alarmların kablolu ve kablosuz olmak üzere iki farklı özellikte olanı bulunmaktadır. Çocuk çişini yaptığında iç çamaşırındaki sensör bunu algılayarak ses kutusunun aktive olmasını sağlar. Çocuk gece uykusunda bir damla çiş kaçırsa bile sensörler bunu algılar. Çıkan sese çocuğun uyanması ve mesane doluluğunu algılaması beklenir. Ses ile birlikte titreşim özellikleri olan alarmlarda mevcuttur.

WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.