Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
ÇOCUĞUNUZUN İÇ ÇAMAŞIRINDA KAKA BULAŞMASI MI VAR?
Çocuğunuz okuldan gelip üzerini değiştirdikten sonra, iç çamaşırında fark ettiğiniz bulaşık kakalar mı var? Acaba gerçekten de bu kaka lekelerinin asıl sebebi çocuğunuzun tuvalet temizliğini tam olarak yapamıyor olması mı?

Pek çok ailenin düşündüğünün aksine, külota bulaşmış olan kakaların asıl sebebi eksik tuvalet temizliği değildir. Kaka bulaşması, yani soiling, çocukların bulaş kıvamında kaka kaçırması durumudur. Düşünülenin aksine bu durum çocuğunuz ishal olduğunda değil, çoğunlukla kabızlık varlığında gerçekleşir. Çocukların külotlarına bulaşan kaka, kabızlıkta birikmiş olan kakaların arasından sızan yumuşak kıvamdaki kakalardır.
Nadiren de olsa kaka bulaşması, kabızlık harici nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak bunlar genellikle doğumda veya doğumdan kısa bir süre sonra teşhis edilir. Bağırsakların etkili bir şekilde fonksiyonunu yerine getiremediği ve bazı gıda alerjilerinin kabızlığa neden olabileceği durumlar vardır fakat yaygın değildir.
Çocukların yaklaşık %1-3 ü bu durumu yaşamaktadır. Çocuğunuzun iç çamaşırında kaka bulaşması olduğunu fark ettiğinizde mutlaka uzmana danışın. Bu durum psikolojik pek çok soruna yol açabileceği gibi ilerleyen zamanda daha büyük boyutta kaka kaçırmalara ve diğer alt üriner sistem fonksiyon bozukluklarına yol açabilir.
Kaka bulaşmasının sosyal ve psikolojik sonuçları, ebeveynler ve çocuklar için üzücüdür. Sorunun tedavi edilebileceğini bilmeli ve çocuğunuzu bunun için suçlamamalısınız.

Biz kliniğimizde, kabızlığa ve kaka kaçırmaya yol açabilecek problemlerin tümünü bir bütün halinde inceliyor, ve bulgularımızla kişiye özel tedavi protokolü çiziyoruz. Pelvik taban kaslarının rehabilite edilmesi ve kabızlığın çözülmesiyle, kaka kaçırmanın tedavisi mümkün.

Fizyoterapist Aslı ÖZTÜRK
WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.