Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
Gömük Penis Nedir?

GÖMÜK PENİS 

Penis, karnın alt kısmındaki yağın içinde de gizlenebilir. Buna "gömük penis" denir. Her yaştaki sünnetli veya sünnetsiz bireylerde gözlenebilir.

Gömük penis nedir?

Penis bir cilt kılıfına sarılıdır. Genellikle cilt, tüm penisin etrafında, skrotuma (testis torbası) doğru eşit olarak dağılır. Bununla birlikte, bazı çocuklar penisini düzensizce örten cilt ile doğarlar. Testise yaklaştıkça penis üzerinde daha az deri bulunmaktadır. Penis, karnın alt kısmındaki yağın içinde de gizlenebilir. Buna "gömük penis" denir. Doktorlar ayrıca gizli ya da gizlenmiş penis de demektedirler. 

Çoğu çocukta, gömük penis kendiliğinden iyileşen bir durumdur.

Gömük penis nedenleri nelerdir?

Erkekler gömük penis (konjenital) ile doğarlar. Birçok nedeni olabilir. Bunlar:

Penisi kaplayan cilt dengesiz dağıtılmış ise, penis gömülü veya gizli olarak görülebilir. Çevreleyen yağ tabakalarının altında da gizlenebilir. Gömülü bir penis genellikle kendiliğinden iyileşir. Bazı durumlarda ameliyat gerektirebilir.

Uygun şekilde yapılmamış sünnetten sonra gömük penis sendromu ortaya çıkabilir. Sünnet, minimal bir işlemdir. Bu işlemin doğru şekilde şekilde uygulanması gerekir. Aksi takdirde sünnet, ciddi peniste cilt lekesi oluşmasına ve geri çekilmesine neden olabilir. Bazı durumlarda, yaralı cilt bezleri tamamen kaplayarak penisin tekrar kasık bölgesine geri çekilmesini sağlar. Ayrıca, ciltte yara izi idrara çıkamama problemleri görülür. Bu durum üretral tıkanıklığın yanı sıra, kronik enfeksiyonlara ve durumun kötüleşmesine neden olabilir.

Gömük penis kategorileri

Gömük penis sendromu, yaşa, önceden var olan koşullara ve önceki prosedürlere dayanarak, genellikle üç ana kategoride sınıflandırılır:

Gizli bir penisin daha az yoğun bir çeşidi, penis şaftının skrotal cilde yapışmasına neden olur.
Perdeli penis sendromu, genellikle alt kısmındaki skrotal cilt tarafından örtülmüş normal boy bir penise sahiptir. Ve "hindi boynu" görünümüne ve kısa bir görünüme neden olur.

Gömük penis hangi yaşta görülür?

Doktorlar, genellikle 2 yaşına kadar olan bebeklerde gömük penisi teşhis edebilir.

Bebeklerde gömük penisin belirtileri nelerdir?

Gömük penisli ergenler genellikle obezlerdir. Daha büyük çocuklar genellikle kozmetik nedenlerle tedavi edilir. Gömük penisli bir ergen şunları yaşayabilir:

Gömük penis tedavisi

Gömük penislerin çoğunda herhangi bir tedavi gerekmez. Genellikle zamanla kendiliğinden düzelir.

Gömük penis şu yöntemlerle başarılı şekilde tedavi edilebilir:

Pek çok farklı cerrahi teknik de yardımcı olabilir. Bir cerrahi seçenek doğumdan sonraki ilk ayda sünnettir. Çocuğunuz için olası tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinmek için bir uzmanla görüşebilirsiniz. 

Olası cerrahi komplikasyonlar nelerdir?

Bazı komplikasyonlar gerçekleşirse, çoğu geçici olur. Bunlar;

Gömük penis, çocuklarda duygusal sıkıntıya da neden olabilir.

Gömük penisli çocuklar psikolojik ve sosyal travma riski altındadır. Gömük penisli obez çocuklar vücutlarından utanabilirler. Sonuç olarak toplumsal olarak geri çekilirler. Cerrahi tedavi bu endişeyi giderebilir. Ve kendi imajını geliştirebilir. Bununla birlikte, ebeveynlerin cerrahiye başlamadan önce çocuğu kilo vermeye teşvik etmeleri doğru bir yöntem olacaktır.

Kilit noktaları

 

WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.