Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
Çocuğunuz psikolojik nedenlerden dolayı mı kaka kaçırıyor?
ÇOCUĞUNUZ PSİKOLOJİK NEDENLERDEN DOLAYI MI KAKA KAÇIRIYOR?

Kaka kaçırmanın birçok nedeni olabilir. Psikolojik nedenler de bunlardan birisidir. Depresyon vb. durumlarda beyin ile bağırsak arasındaki iletişim bozulur. Dışkılama üzerinde yeterli kontrol sağlanamaz. Ancak bu durum klinikte pek sık karşılaştığımız bir durum değildir. Diğer nedenlerden bahsedecek olursak başta kabızlıktan bahsetmek doğru olur. 

Rektum dediğimiz kalın bağırsak ile makat arasındaki bölgede biriken sert kakanın arasından daha yeni gelen sıvı kakalar sızar. Aile bunu sıklıkla ishal nedenli kaka kaçırma ile karıştırır. Bir diğer neden anorektal malformasyon dediğimiz anüs ve rektumun doğuştan yanlış gelişmesi hastalığıdır. Ülseratif kolit hastalığında da kaka rektumda birikemez ve dışarı kaçar. Diğer önemli neden ise pelvik taban kaslarının zayıflığıdır. Dışkı idrardan daha ağırdır. Dolayısıyla pelvik taban kasları idrarı taşıyacak kuvvete sahip olsa da kakayı taşıyamayabilir. Zayıflık ilerledikçe idrar kaçırma da başlayabilir.

Çocuğunuzun kaka kaçırma nedeninin belirlenmesi gerekir. Uygun pelvik taban rehabilitasyonu programının uygulanması ile kaka kaçırma sorunu tamamen düzeltilebilir.

WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.