Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
Çocuğunuz psikoloji nedenlerden dolayı mı idrar kaçırıyor?
ÇOCUĞUNUZ PSİKOLOJİK NEDENLERDEN DOLAYI MI İDRAR KAÇIRIYOR?

Burada fikir sahibi olmamızı sağlayacak en önemli unsur; çocuğunuzun tuvalet eğitimi aldıktan sonra en az 6 aylık bir kuru döneminin olup olmadığı bilgisidir. Eğer 6 aylık kuru dönem yoksa idrar kaçırma psikolojik değil, fizyolojik nedenlidir. Bu fizyolojik nedenler genellikle derin uyku, mesane kapasitesinin az olması, kabızlık olabilir. Bunun yanında aşırı sıvı alımı, sıvının atılmasını azaltan hormonun eksikliği ve pelvik taban kaslarının doğru çalışmamasıdır.

Çocuğunuz en az 6 ay kuru kaldıktan sonra idrar kaçırmaya başlamışsa, psikolojik nedenlerden söz etme ihtimalimiz doğar. Yaygın gelişimsel bozukluk, otizm, karşıt gelme ve üstün zekâya sahip olan çocukların diğer çocuklardan daha büyük risk altında olduğu biliniyor. Fakat tüm altına kaçıran çocukların sadece %15’inin 6 ay kuru kaldığını göz önüne alırsak psikolojik nedenli idrar kaçırmanın ne kadar düşük bir ihtimal olduğunu görebiliriz.

Ancak idrar kaçırmanın yarattığı stresli durum,ailenin çocuğu suçlaması nedeniyle ileride sorunlara sebep olabilir. Bu durumlar; anksiyete ve özgüven eksikliği gibi psikolojik sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Yani idrar kaçırmada psikolojik faktörler neden değil sonuçtur diyebiliriz.

WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.