Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
Çiş Ve Kaka Yaparken Doğru Tuvalet Pozisyonu Nasıl Olmalı ?
Birçok çocuk yanlış işeme alışkanlıkları ve tuvalet pozisyonundan kaynaklı mesane ve bağırsağını tam boşaltamamaktadır, buna bağlı olarak ortaya çıkan ürolojik ve bağırsak sorunları ile karşılaşılmaktadır. Yanlış tuvalet pozisyonu pelvik taban kaslarının, idrarı ve dışkılamayı kontrol eden üretral ve anal sfinkter kaslarının yeterli gevşeyememesine sebep olarak mesanede artık idrar birikimine ve dışkılamayı tam olarak sağlayamamasına neden olur.

Çiş yaparken doğru tuvalet pozisyonu şu şekilde olmalıdır:

Ayakları yere yetişmeyen çocukların ayaklarının altına basamak konulmalı, dizler ve kalça aynı hizada olmalı, gövde ile bacaklar arasındaki açı 90 derece olmalı, çocuğun sırtı düz karnı tamamen gevşek olmalı, işeme sırasında kesinlikle ıkınmamalı, işemeyi aniden sonladırmamalıdır.

                                                              
Kaka yaparken doğru tuvalet pozisyonu şu şekilde olmalıdır:

Klozete oturduğunda ayaklarının altına yüksek bir tabure konulmalı, dizler kalçadan yukarıda olmalıdır. Sırtı düz pozisyonda iken dirsekler dizlerin üzerine dayanmalıdır.Bu şekilde kakaların biriktiği rektum kası daha gevşer ve kakanın çıkması kolaylaşır.

                              cocuk üroloji

Bu pozisyonda karın içi basıncının yönlendirilmesinin öğretildiği teknikler ile karın kaslarının doğru çalışması ve pelvik taban kaslarının gevşeyebilmesi ile bağırsakta tam boşaltım gerçekleşir. Ayrıca çiş ve kaka pozisyonlarının dışında olan diğer pozisyonlarda işeme ve dışkılama fizyolojisi kısmen engelleneceğinden zamanla çocuğunuzun mesanesinde, bağırsağında ve böbreklerinde problemler ortaya çıkabilir.

Fizyoterapist Ece ÖZKAN
WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.