Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
Anorektal Malformasyon'lu çocuklarda görülen kabızlık ve kaka kaçırma problemi tedavi edilebilir mi?

ANOREKTAL MALFORMASYONLU ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN KABIZLIK ve KAKA KAÇIRMA PROBLEMİ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

 Anorektal malformasyon, hem kız hem erkek çocuklarını etkileyebilen, kolon rektum (bağırsak) kusuru ile birlikte idrar ve genital bozuklukların görülebileceği doğuştan gelen bir hastalıktır. Bağırsağın bu kakayı depo eden bölümünün ve anüsün çeşitli şekillerde bozuk gelişmesi (poponun kapalı olması, bir zarla örtülü olması, anüs darlığı, anüsün önde olması, rektumun anüse değil diğer yapılara açılması) kaka tutma ve yapmayı kontrol eden pelvik taban kaslarının da yapısının normalden farklı gelişimine yol açacaktır. Pelvik taban kasları anorektal malformasyonlu çocuklarda genellikle zayıf veya gelişmemiştir. Bu anorektal bozukluklar cerrahi ile tedavi edildiğinde (örneğin çocuğunuza bir anüs yapıldığında) çevre kaslar ve bu kasların çalışması da büyük oranda etkilenecektir.

Hastalığın doğası nedeniyle ve takip eden cerrahi işlemlerden sonra gerçekleşen, pelvik taban kas fonksiyonlarının bozulması durumunda çocuklarda kakayı boşaltma veya tutma durumlarında zorluklar meydana gelebilir. Bu nedenle, bu çocuklarda kabızlık ve kaka kaçırma çok sık görülmektedir
.

Normal koşullarda bir çocuk ortalama 4 yaşında kaka kontrolünü kazanır. Bu çocuklarda kaka kontrolünde önemli olan pelvik taban kaslarının kontrolü ve anüs duyusunda az veya çok bir eksiklik vardır. Bu çocukların kaka kaçırmasının bir diğer önemli nedeni de kabızlıktır.

Biz anorektal bozuklukla dünyaya gelmiş çocuklarımızın pelvik taban kaslarına doğru fonksiyonu öğretiyoruz. Ayrıca kaka kaçırmalarında etken diğer nedenlerden olan kabızlık problemi ile anüs çevresi duyu probleminin de gerekli şekilde üzerinde duruyor ve çocuğunuzun normal koşullarda istemli dışkılama hareketi edinmesine yardımcı oluyoruz. Ağrıca sağlıklı mesane ve bağırsak eğitimiyle beraber, kaka kontrolü ve düzenli kaka yapma alışkanlıklarındaki kazanımı korumaya yönelik yaşam değişikliklerine adım atmanıza yardımcı oluyoruz.

WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.