Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
NÖROJEN MESANEDE TAK KULLANIMI ZORUNLU MUDUR?
Nörojen mesane, sinir sisteminde doğuştan veya sonradan oluşan bir hasar nedeniyle mesanenin fonksiyonlarında bozulma olarak tanımlanmaktadır.

Mesane idrarı boşaltmaya hazır olana kadar tutması için birkaç kas ve sinir birlikte çalışmalıdır. Sinir mesajları, beyin ile mesanenin ne zaman boşaldığını kontrol eden kaslar arasında gidip gelir. Bu sinirler hastalık veya yaralanma nedeniyle zarar görürse, kaslar doğru zamanda sıkılaşamayabilir veya gevşeyemeyebilir. Nörojenik mesanesi olan kişilerde sinirler ve kaslar birlikte iyi çalışmaz. Mesane doğru şekilde dolmayabilir veya boşalmayabilir.

Sağlıklı mesanede mesane çevresi kaslar ve pelvik taban kasları uyum içinde çalışarak doğru boşaltımı sağlar. Fakat boşaltımın bu yapısı, sinir sisteminin etkilenimi ile bozulabilir.

Nörojen mesaneye sahip çocuklar, üriner sistem fonksiyonları açısından risk grubundadırlar. Bu grup içerisinde bulunan çocuklarda üriner sistem bozuklukları, enfeksiyonlar, idrarın mesaneden böbreklere geri kaçışı ve böbrek yetmezliği gibi tablolar görülebilir.
Bu problemlerin oluşturacağı riskleri daha aza indirebilmek için nörojen mesane tedavisinde ilk olarak ailelere TAK eğitimi verilmelidir. Temiz Aralıklı Kateterizasyon – TAK, böbrek ve mesaneyi korumaya yönelik kullanılır, gün içerisinde yapılacak olan TAK sıklığına ilgili uzman doktor ile karar verilir.

Biz çocuk üroloji ekibi olarak pelvik taban kaslarını fonksiyonel olarak değerlendirilip, değerlendirilen bu kaslara yönelik çocuğa özel bir tedavi programı belirliyoruz. Çocuğa, özel olarak planlanan bu programda intraabdominal basıncın kaudele doğru yönlendirilmesini öğreterek doğru bir işeme sağlıyoruz.

Uygun tedavi programı ve boşaltımı kolaylaştırmaya yönelik yardımcı teknikleri kullanarak TAK sayıları çok aza indirilebilmekte hatta tamamen kullanım ihtiyacı ortadan kalkabilmektedir.

TAK KULLANMAK KADERİNİZ DEĞİLDİR!

Fizyoterapist Buse Yürekli
WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.