Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
KABIZLIK VE İDRAR YOLU ENFEKSİYONU ARASINDAKİ İLİŞKİ
İdrar yolu enfeksiyonu çocuklarda en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardan biridir. İdrar yolu enfeksiyonu uzun süreli komplikasyonlara ve böbrek yetmezliği gibi ciddi durumlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle erken teşhis ve uygun tedavi çok önemlidir.

                                               


Kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonu arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Kabızlık yaşayan çocuklar kaka yapma esnasında ağrı yaşadıkları için kaka tutma davranışı geliştirirler. Kaka tutma davranışından dolayı pelvik tabanda aktivite artışı meydana gelir. Pelvik taban gereğinden fazla çalışmaya başlar. Kaka ve idrar yapma esnasında pelvik tabanın gevşemesi gerekirken bu çocuklarda gevşeyemeyen pelvik tabanla karşılaşmak mümkündür. Gevşeyemeyen pelvik taban yüzünden çocuk idrar yapmaya çalışırken zorlanır ve idrarı tamamen boşaltamaz. Mesanede idrar kalması ise idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olmaktadır.

                                                     

Kabızlık pelvik tabanın artmış tonusuna neden olmakta ve mesaneyi de etkilemektedir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilirken kabızlık gözden kaçırılmamalı ve mutlaka normal bağırsak düzeni oluşturulmalıdır.

Fizyoterapist Rabia AŞIK
WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.