Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
Tuvalet eğitimi kaç yaşında verilmelidir?

TUVALET EĞİTİMİ KAÇ YAŞINDA VERİLMELİ 


Bir odaya 10 kişi koyun ve tuvalet eğitimi vermek için en uygun yaşın ne zaman olduğunu sorun. Muhtemelen 10 farklı cevap alacaksınız. Bazı insanlar bebeklerin doğumdan hemen sonra bazı tekniklerle tuvalet eğitiminin başlamasının mümkün olduğunu söyler. Bazıları da çocuğun, tuvalet eğitimine hazır olduğunu söylemesini beklemeniz gerektiğini savunabilir. Bu konuda görüşler değişebilir. Ayrıca internet, hepsi birbiriyle çelişkili olan kafa karıştırabilecek tavsiyelerle doludur. Peki, tuvalet eğitimine başlamak için doğru yaş ne zaman?

Her çocuk farklı hızda ve zamanda öğrenir. Bilinmesi gereken ilk şey, her çocuğun farklı ve bireysel olmasıdır. Çocuklar farklı oranlarda gelişim gösterirler. Mesela bir çocuk yürüme becerisini ilk yaşında kazanırken farklı bir çocuk için bu süre daha uzun olabilir.

Zamanlamayı doğru yapmak, başarılı tuvalet eğitiminin anahtarıdır. Çocuğunuzla çok fazla zaman geçirebileceğiniz, çocuğunuzun mutlu göründüğü bir zamanı tercih etmeniz gerekir. Bu durum çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını daha rahat kazanmasında kolaylık sağlar. Çocuk yuvasına başlaması, evinizi taşımanız,beşikten yatağa geçmesi ya da kardeşinin doğması gibi büyük dikkat dağıtıcı ya da stresli olaylar olmadığı bir zaman seçmelisiniz. Seçtiğiniz zamanın size de uygun olduğundan emin olmalısınız.

Çocuğunuzu tuvalet alışkanlığı için çok erken zorlarsanız, öğrenmesi daha uzun sürer. Hatta bir süre daha bebek bezlerine geri dönmesi gerekebilir. Çocukların çoğu 18 ay ile 3 yaş arasında tuvalet eğitimi almaya hazırdır. Tuvalet eğitiminin gelişme ve hazırlanma yaşını değiştirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bu tamamen gelişim sürecine bağlıdır. Yapabileceğiniz tek şey çocuğunuzu dikkatlice gözlemlemek ve başlamak için hazır olduğuna dair işaretler bulmak.

Peki tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair işaretler neler?

Çocuğunuzun çiş ve kaka alışkanlıklarının birkaç günlüğüne kaydını tutmaya çalışın. Bir veya iki saat kuru kalabilirlerse, mesaneleri daha fazla çiş depolamak ve kontrol geliştirmek için tuvalet eğitimi için hazırdır.

Onun kendi yolunu çizmesi ve hazır olduğunda tuvalet ve lazımlığı kullanması çok daha iyi olacaktır.

WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.