Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No:90/7 Kavaklıdere/ANKARA
Çocuğunuzun daha rahat kaka yapması için ne yapabilirsiniz?

ÇOCUĞUNUZUN DAHA RAHAT KAKA YAPMASI İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ?

Çocuğunuzun her kaka yapmak için gittiği tuvalet ziyaretinden en iyi şekilde yararlanmasına nasıl yardımcı olacaksınız? Çocuğunuza şunları yaptırın:

Kahvaltı ve akşam yemeğinden sonra her gün kaka yaptırmayı deneyin.


Özellikle sabahları yemek yedikten sonra kaka yapma isteği daha güçlüdür. Gastrokolik refleks, gastrointestinal sistemin hareketliliğini kontrol eden bir dizi fizyolojik refleksten biri olma özelliği taşır. Bu refleks, yemek yedikten sonra dışkılama dürtüsünün meydana gelmesini sağlar. İnce bağırsak da benzer bir hareketlilik tepkisi gösterir. Gastrokolik refleksin, sindirim sistemi yoluyla mevcut bağırsak içeriklerini gönderme fonksiyonu, sindirilen yiyeceklere yol açmasına yardımcı olur. Bu nedenle yemeklerden sonra oturup kaka yapmaya çalışma çabaları daha başarılı olabilecektir.

Tam 5 dakika tuvalette oturtmayı deneyin. 

Çocuklar “Tuvalete gitmek zorunda değilim!” diyerek tuvalette oturmak istemezler. Bir zamanlayıcı ayarlayıp, çocuğunuzun 5 dakika durmasını sağlayabilirsiniz. Favori bir kitap veya oyuncakla oturmak ya da video izlemek motive olmalarına yardımcı olabilir. Çocuğunuz ilk başta çok az bir miktar kaka yapabilir. Ama buna rağmen 5 dakika boyunca oturmasını sağlayın. Zamanla daha fazla kaka yapacaklardır.

Kaka yaparken öne eğilmesini sağlayın. 

Ayrıca çocuğun ayakları yere tam basmalı, dizleri poposundan daha yüksekte konumlandırılmalıdır. Çocuk hafifçe öne eğilmeli, dirseklerini dizlerine koymalı ve omuzları yuvarlak ama omurga düz olmalıdır. Uygun kaka pozisyonu oldukça basit ve büyük bir fark yaratabilir. Bu pozisyon rektumu dikey pozisyona getirerek çocuğunuza yerçekiminin yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum karın boşluğunu gererek kolonun boşaltımı için rektuma pompalama etkisi yapmasını sağlar. Bir balonu şişiriyormuşçasına ellerinin içine üfleyin. Çocuk rahatlayacak ve daha rahat boşaltım yapabilecektir.

Ayakların yere değmesi için tuvalet taburesi üzerine oturtun.

İnsan vücudu çömelerek kaka yapma üzerine yaratılmıştır. Tuvalet pozisyonlayıcı tabure sayesinde olması gereken çömelme pozisyonu sağlanmış olur. Daha küçük çocuklar tuvalet koltuğuna oturmalıdır. Böylece daha rahat ve fazla boşaltım yapabilirler.

WhatsApp
Copyright © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.